5.TÝŽDEŇ PREČÍTANÉHO LETA

MUM MADE HOMESCHOOL

https://mummadehomeschool.blogspot.com/2018/08/5tyzden-precitaneho-leta.html

5.TÝŽDEŇ PREČÍTANÉHO LETA

o vode…
Tento týždeň je svojimi teplotami naozaj najlepší na tému o vode. Dievčatá si vodu užívajú. Mne je v týchto teplotách už o poznanie horšie, takže sa spomalilo aj tempo našich obvyklých aktivít. A ono je to aj dobre a občas užitočné.
Dievčatá sa dosýta vyčľapocú v bazéne alebo na vodnej šmykľavke (ak ju doma nemáte a máte trávnik, neváhajte). Zašli sme aj na krátky výlet v okolí – z jazeru, čo sa tematický hodilo. Zaháľať ale netreba úplne a na slniečku tiež nie je vždy dobré byť, preto sme si v tomto týždni Prečítaného leta urobili pár pokusov s vodou. Sú to pokusy jednoduché a netreba na ne žiadnu špeciálnu prípravu. Väčšinu práce za vás urobí voda a slniečko.
Prvým pokusom bolo kúzlo s nevyliatím sa vody z pohára, keď použijete kartičku prebárs do lekárne. Je to povrchovým napätím vody, ktoré kartu ako keby pricucne ku okrajom pohára a nepustí vodu von. Zároveň si to ale vyžaduje trošku trpezlivosti a presnosti, aby ste boli úspešní. Efekt to ale malo, takže sme to skúšali dookola.
Druhým pokusom bol experiment s teplou a studenou vodou. Znova sme použili kartičku a dva poháre s rovnakým obvodom. Jeden sme naplnili studenou a druhý teplou vodou. Aby sme dej videli lepšie, studenú vodu sme nafarbili na modro a teplú načerveno. Skúsili sme najprv teplú vodu dolu a studenú zhora a stalo sa niečo všedné, vody sa zmiešali a nám vznikla akási čierna miešanina. Ja som sa ale opýtala, či je dôležité, ktorá voda je navrchu a dievčatá vyzerali zaskočené a neisté. Tak sme to skúsili prehodiť a hore sme tento krát nechali vodu teplú. A aha zázrak, hladiny sa zakolísali, ale nepremiešali. Teplo predsa stúpa hore a tak sa studená voda nikam netlačila.
Keďže už vieme, že olej a voda sa nekamarátia, dievčatá blížiaci sa pokus ofučali. Keďže každá mama je tak trochu čarodejnica, nedala som sa vytiahla ďalšie kúzlo. Čo ak sa mi podarí presvedčiť vodu,a by sa s olejom na chvíľu skamarátila? Pozornosť som získala, tak sa šlo na vec. Do pohára sme vliali vodu, zafarbili sme ju,a by sme dobre videli. Používame potravinové farbivá gélovej konzistencie a dievčatá ich miešanie vo vode zbožňujú. Naliali sme tenšiu vrstvu oleja, ktorý vyplával na povrch. Vhodili sme dnu „šumáčik“(akúkoľvek šumivú tabletu) a sledovali. Neboli sme schopné identifikovať, čo je voda a čo olej. Mama je naozaj čarodejnica. Keď sa šumivá tableta rozpustila úplne, pozorovali sme, ako sa olej vráti do svojej pôvodnej pozície a vytlačí aj posledné bubliny vody z hladiny späť pod seba.
Ďalšie dva pokusy sme urobili za pomoci slniečka. Je ho dosť, tak to šlo rýchlo. Do taniera sme si dali vodu morskú, resp. klasickú vodu s vodovodu sme zmiešali so soľou do takého nasýtenia, že to už viac voda nedala a viac soli nerozpustila. Aby sme videli efekt lepšie, vodu sme si zafarbili. Nechali tanier dva dni na slniečku (na noc som dala tanier do vnútra). Kryštáliky soli sa najprv prichytili len na okraje taniera, ale po dvoch dňoch nám v tanieri zostalo len suché soľné more. A kde je voda? Vo vzduchu. A ako sa z toho vzduchu dostane späť na zem?
Nasledoval ďalší pokus s vyparovaním. Do stredu sklenenej vázy sme vložili malý pohárik. Do pohárika sme vložili kamienok, aby sme ho zaťažili. Do vázy sme naliali horúcu vodu (nie ale vriacu, aby nám váza nepraskla). Vázu sme zabalili do potravinovej fólie a do stredu dali ďalší kamienok, aby sme fóliu vyspádovali do malého pohárika uprostred vázy. Nechali pracovať teplo a potom aj slniečko a pozorovali kvapku za kvapkou. Nakoniec sa nám podarilo naplniť pol malého pohárika. Dievčatá spočiatku tvrdili, že je to málo, ale keď sme sa porozprávali o tom, aká je to malá plocha a ako nie je nevyhnutné, aby pršalo stále, uvedomili si, že je to vlastne aj celkom dosť.
Z lega sme si nakoniec postavili vodnú priehradu a zábavy nebol v ten deň koniec. Tamarka si natočila video o tom, že naše spoločné dielo naozaj funguje.
Zvyšok týždňa sme venovali cestovaniu na Korytnačie ostrovy, ale o tom zas nabudúce.
A ozaj, čítali sme aj pár skvelých kníh. Na výlet sme si vzali Rozprávky z trávy a Podivuhodné příběhy sedmi moří. Objavili sme aj Bojazlivé strašidielko, kde sú tri príbehy šité na mieru tomuto vodnému týždňu.
Ozaj, a nezabudnite si dať melón, ten vodný.
Telefón: 0903757045
Email:
811 09 Bratislava
Klemensova 17